5-6latki
WIELKANOCNE INSPIRACJE
"Siejemy rzeżuszkę"- działanie praktyczne.
Najpierw dziecko wykleja kawałkami kolorowej bibuły lub kolorowego papieru zewnętrzne ścianki pojemnika np. po twarożku. Może być to też skorupka od jajka. Następnie wkłada do środka watę. Wsypuje ziarenka rzeżuchy i podlewa je wodą.
W CO SIĘ BAWIĆ Z DZIECKIEM W DOMU? - przykładowe zabawy
* Domowy teatrzyk przedział wiekowy 3-6 lat
Potrzebne rzeczy: kartonowe duże pudełko, słomki, nożyczki, papier kolorowy techniczny, mazaki, kredki, dodatki np. kolorowe wstążki, cekiny, włóczka, taśma
Z pomocą rodziców wycinamy w pudełku otwór, aby z pudełka zrobić scenę, dekorujemy ją i stawiamy na stoliku. Z kartek papieru wycinamy postacie, zwierzątka i zdobimy używając kredek, kolorowych mazaków, tasiemek, wstążek, włóczki. Doklejamy słomkę i mamy gotowe postacie. Wymyślamy historyjkę i zabawa może trwać cały dzień
* Zabawa w cienie przedział wiekowy 3-6 lat
Potrzebne rzeczy: odsłonięta ściana, lampka lub latarka
Włączamy lampkę i ustawiamy ją tak oby światło padało na ścianę. Zasłaniamy okna aby panował półmrok. Z dłoni układamy przeróżne kształty i podczas tego można bawić się w zgadywanki co przypomina dany cień.
* Przebieranki przedział wiekowy 3-6 lat
Potrzebne rzeczy: sukienki, spodnie, bluzki, bluzy, chusty, peruki, dodatki np. jakieś korale, plastikowe korony, berła
Przebieramy się za różne postacie, księżniczki, rycerzy, kowbojów.
* Budowanie „bazy” przedział wiekowy 4-6 lat
Potrzebne rzeczy: koce, poduszki krzesła stanowiące podporę bazy, misie, Przytulanki, światełka na baterie
Z pomocą rodziców ustawiamy krzesła bezpiecznie, zarzucamy na to koc. W środku układamy poduszki, tak żeby było przytulnie. Można ułożyć również misie. Montujemy światełka. Taka baza stanowi super miejsce na wspólne zabawy dzieci oraz może być to również miejsce gdzie rodzic będzie czytał dziecku bajki.
* Wspólne gotowanie przedział wiekowy 4-6 lat
Potrzebne rzeczy: wybieramy potrawę którą wspólnie rodzic chce wykonać z dzieckiem i zgromadzamy wszystkie potrzebne rzeczy. Np. sałatka owocowa: miska, łyżka, ulubione owoce: arbuz, banan, jabłko, pomarańcza, kiwi, winogrono, nożyk, deski do krojenia.
Wspólnie z dzieckiem kroimy wszystkie owoce w kostkę i wrzucamy do miski. Mieszamy i wykładamy na talerzy lub do miseczek i zajadamy. Dziecko czuje wtedy satysfakcję, że zrobiło coś co jest smaczne.
* Raz, dwa, trzy Babajaga patrzy (https://parenting.pl/zabawy-w-domu-dla-dzieci )
Zabawa ta przeznaczona jest raczej dla dzieci w wieku 3-4 lat. Zasady są proste. Osoba prowadząca zabawę jest Babajagą, która stoi tyłem do dzieci. Kiedy Babajaga mówi „raz, dwa, trzy Babajaga patrzy" odwraca się, a dzieci zatrzymują się bez ruchu w różnych pozycjach. Babajaga spaceruje pomiędzy dziećmi sprawdzając tak długo aż ktoś się poruszy. Ten, kto pierwszy się ruszy zostaje nową Babajagą i zabawa rozpoczyna się od początku.
* Zabawa w ciepło i zimno przedział wiekowy 3-6 lat (https://parenting.pl/zabawy-w-domu-dla-dzieci )
Potrzebne rzeczy: przedmioty do schowania, mogą to byś pluszaki lub inne zabawki, pokój lub pomieszczenie gdzie będą chowane przedmioty
Jest to prosta zabawa polegająca na schowaniu jakiegoś przedmiotu przez uczestników zabawy. Jedna z osób, która na ten czas musiała opuścić miejsce wraca i po podpowiedziach innych uczestników szuka danego przedmiotu. Reszta dzieci podpowiada mu mówiąc „ciepło”, jeśli znajduje się blisko przedmiotu lub „zimno”, jeśli jest daleko od przedmiotu. Jeśli zaś wybrane dziecko jest bardzo blisko, wówczas dzieci krzyczą „gorąco”, a gdy za daleko, krzyczą „mróz”. Gdy przedmiot zostaje znaleziony, zabawę od początku rozpoczyna nowo wybrane dziecko.
* Zabawy plastyczne przedział wiekowy 3-6 lat
Potrzebne rzeczy: wszelkiego rodzaju artykuły papiernicze; mazaki, kredki, farby, kolorowe papier, blok z białymi kartkami, kleje brokatowe, ołówki, cekiny, klej biurowy, patyczki po lodach i wiele innych.
Wymyślamy temat i robimy z dzieckiem prace plastyczną. Może to być rysunek, makieta lub innego rodzaju praca plastyczna. Dziecko wykazuje w ten sposób swoją kreatywność i sprawność manualną.
* Robienie slime (inaczej zwanego gluta, który cieszy się dużą popularnością) przedział wiekowy 5-6 lat
Potrzebne rzeczy: miseczka, klej przezroczysty, woda, łyżeczka, płyn do prania
50 ml kleju (przezroczystego kleju szkolnego np. Astra) i 2 łyżeczki wody dokładnie mieszamy w miseczce. Dodajemy stopniowo 2-3 łyżki płynu do prania Perwoll (inne u nas nie zadziałały), mieszając a potem ugniatając slime aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji (takiej, gdzie slime jest miękki i plastyczny ale już nie klei się do dłoni).Zabawa w chowanego przedział wiekowy 3-6 lat (pomysł własny)
Ustalamy zasady, np. obszary w domu gdzie można się chować żeby było bezpiecznie i nikomu nie stała się krzywda. Wyznaczamy jedną osobę która pierwsza liczy lub ustawiamy minutnik przy młodszych dzieciach na tyle czasu żeby pozostali uczestnicy zdążyli się schować. Po upływie określonego czasu dana osoba rozpoczyna poszukiwania. Gdy znajdzie wszystkich wtedy pierwsza znaleziona osoba liczy. Jest to super zabawa dla całej rodziny przy której zwykle jest wiele śmiechu.
* Kalambury przedział wiekowy 3-6 lat
Potrzebne rzeczy: karteczki z przedmiotami, zwierzętami oraz kapelusz lub jakiś woreczek do którego można wrzucić karteczki.
Pierwsza osoba losuje karteczkę i stara się pokazać bez mówienia rzecz lub zwierzę która się na niej znajduję. Osoba która odgadnie ma przyznawany punkt i losuje karteczkę żeby pokazywać. W tej zabawie również może brać udział cała rodzina.
* Puzzle przedział wiekowy 3-6 lat
Puzzle z większymi elementami dostosowanymi do wieku.
* Gry planszowe przedział wiekowy 3-6 lat
Memory, grzybobranie, monopoly junior, chińczyk, 5 sekund junior, spadające małpki, jenga, gorący ziemniak, blokus, i wiele innych. (wypisałam tu najbardziej znane i lubiane przez dzieci z własnego doświadczenia)
* Wspólne czytanie książek przedział wiekowy 3-6 lat
Książki z bajkami na dobranoc, seria książek „Pucio” i wiele innych.
* Tor przeszkód przedział wiekowy 3-6 lat (https://dziecko.trojmiasto.pl/15-pomyslow-na-aktywne-zabawy-z-dzieckiem-w-domu-n149733.html )
Domowy tor przeszkód z oznaczonymi polami, gdzie należy wykonać wybraną aktywność, np. zrobić pajacyki czy przysiady. Wykorzystajcie do tego to, co znajdziecie w domu: poduszki, matę, butelki z wodą, krzesła, pudełka itp. Z maty możecie stworzyć tunel, przez krzesła będzie trzeba przejść górą lub dołem, nad poduszkami przeskoczyć, a z butelek zrobić pachołki potrzebne do przejścia slalomem. Każdy uczestnik zadania musi przejść przez wszystkie pola w jak najkrótszym czasie.
* Zabawa w skojarzenia przedział wiekowy 4-6 lat (https://polki.pl/rodzina/dziecko,zabawy-dla-dzieci-27-najlepszych-pomyslow,10029608,artykul.html )
Rodzic zaczyna zabawę mówiąc dowolne słowo, np. „słońce”. Następnie dziecko mówi słowo kojarzące się z tym, co powiedziałaś, np. „gorąco”. Potem ty szukasz skojarzenia do „gorąco”, np. „lato”. I tak na zmianę.
* Konstrukcje, budowanie z klocków przedział wiekowy 3-6 lat
Potrzebne rzeczy: klocki, trochę wolnego miejsca i wyobraźnia
Dziecko wyobraża sobie co by chciało zbudować i wraz z rodzicem budują daną rzecz; dom, zamek, wieżę. Dziecko rozwija w ten sposób umiejętności przestrzenne.
* Tworzenie ciastoliny przedział wiekowy 3-6 lat
Przepis na ciastolinę szukamy w Internecie. Przygotowujemy wszystkie składniki i jako dodatek możemy dodać brokat lub jakiś olejek zapachowy. Gdy już wykonamy ciastolinę przy użyciu foremek do piasku lub do plasteliny bawimy się. Lepimy babki, ciasta, figurki.
* Tajemnicze pudełko 3-6 lat
Do pudełka wkładamy różne rzeczy o przeróżnej fakturze, które są znane dziecku; mogą to być klocki, zabawki, kredka, szczotka do włosów, owoc. Dziecko wkłada rączkę do pudełka i bez patrzenia na te rzeczy musi odgadnąć co to jest.
* „Talerz smaków” przedział wiekowy 3-6 lat
Na talerzu szykujemy owoce lub warzywa. Przepaską lub chustą zakrywamy oczy dziecku i za pomocą zmysłu smaku i węchu musi odgadnąć co je w danym momencie.
* Eksperymenty dla dzieci przedział wiekowy 3-6 lat (https://www.youtube.com/watch?v=NyOhE-uYAvQ )
Eksperyment z wodą
Eksperyment bańka w bańce
Eksperyment gasnąca świeczka
Eksperyment barwne wzory na mleku
Eksperyment znikający atrament
Wszystkie te eksperymenty są proste w wykonaniu w zaciszu domowym. Dokładny opis potrzebne do tego rzeczy są przedstawione na filmie (link podany wyżej).
* Eksperyment z nadmuchującym się balonem przedział wiekowy 5-6 lat
Potrzebne rzeczy: balon, soda, ocet, plastikowa butelka
Do butelki wlewamy ocet, a do balona wsypujemy sodę. Montujemy na butelce balon pilnując by nie wsypać od razu sody. Gdy jest już zamontowany to wtedy wsypujemy sodę i obserwujemy jak balon pompuje się.
* Zabawa w pomidora przedział wiekowy 3-6 lat
Dziecko lub rodzic zadaje pytania. Pytania (dowolne) są zadawane po kolei, a odpowiadający musi mówić za każdym razem „pomidor”. Jeśli osoba odpowiadająca się zaśmieje, musi oddać jakiegoś fanta, miś, inna zabawka, skarpeta, but. Na koniec gry trzeba wykupić swoje fanty, wykonując piosenkę, wierszyk albo inne zadanie wymyślone przez drugą osobę.
* Wspólne słuchanie piosenek przedział wiekowy 3-6 lat
* Wspólne porządki przedział wiekowy 3-6 lat
Rodzic wraz z dzieckiem robi porządki, np. w zabawkach. Dziecko w taki sposób uczy się, że należy utrzymywać swoje rzeczy w porządku, aby się nie niszczyły. Również przez taką zabawę uczy się, że należy sprzątać, bo w bałaganie nie żyje się dobrze.