przejdź do Sochaczew.pl
172702 odwiedzin
„Wszyscy jesteśmy wyjątkowi” – zajęcia w grupie „Biedronek” i „Misiów"

 

W naszym przedszkolu idea integracji jest realizowana od wielu lat. Już od grupy trzylatków staramy się aby dzieci uczyły się i wychowywały w atmosferze wzajemnej tolerancji i zrozumienia dla inności oraz wyjątkowości drugiego człowieka.  W związku z obchodami Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych dzieci z grupy „Biedronek” i „Misiów” uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez pedagoga specjalnego przygotowanych specjalnie na tą okazję.

Poprzez różnego rodzaju zabawy i ćwiczenia dzieci miały okazję poczuć się jak prawdziwe osoby niepełnosprawne. Na kilka minut zamieniały się w osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności aby jak najlepiej zrozumieć w jaki sposób one żyją i funkcjonują na co dzień.

Z opaskami na oczach, jako osoby niewidome, odczytywały alfabet Braille’a oraz rozpoznawały tylko za pomocą dotyku swoich kolegów z grupy i zabawki z sali.

Ze stoperami w uszach, będąc osobami niesłyszącymi, dzieci odczytywały mowę z ust i zapoznawały się z alfabetem palcowym.

Jako osoby niepełnosprawne ruchowo pokonywały tor przeszkód bez użycia nóg (wspomagając się jedynie rękoma) oraz próbowały malować trzymając flamastry w ustach.

Wczuwając się w osoby upośledzone umysłowo, dzieci rozwiązywały zagadki i rebusy obrazkowe.

Na zakończenie zajęć „Biedronki” i „Misie” według własnego pomysłu ozdabiały znaczek symbolizujący osoby niepełnosprawne i utrwaliły sobie gdzie go możemy spotkać oraz co ten symbol oznacza w praktyce.

Tego rodzaju wspólne zabawy to najlepsza forma promowania integracji oraz rozwoju emocjonalno – społecznego wszystkich dzieci zarówno zdrowych jak i tych o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

 

                                                                                     Magdalena KaweckaA A A
17.12.2012
godz.20:46

Zapisz się na newsletter

kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość