przejdź do Sochaczew.pl
172702 odwiedzin
Dogoterapia w naszym przedszkolu

W miniony wtorek, tj 29 listopada już po raz ostatni gościliśmy w naszym przedszkolu panią Iwonę Nowak, Prezesa Fundacji „Amigo”, która prowadziła dla naszych nie w pełni sprawnych wychowanków zajęcia rehabilitacyjne z udziałem swojego (a teraz także i naszego) czteronożnego przyjaciela „ Sami „.

Dogoterapia jest wspieraniem rozwoju dzieci podczas zajęć edukacyjnych i terapeutycznych z użyciem psów. Praca z psami wpływa na rozwój i zachowanie dzieci poprzez:

1. Wymuszanie aktywności ruchowej

Zabawa z psem wymusza na dziecku aktywność ruchową, wspomaga rozwój koordynacji, precyzji ruchów a także umiejętności manipulowania.

2. Skłanianie do wyrażania emocji

Kontakt z psem pozwala rozwijać umiejętność odczuwania i wyrażania emocji, dziecko w kontakcie z psem jest naturalne i szczere, przez co nie boi się okazywać uczuć, np. okrzykami, głośnym śmiechem itp.;

3. Nawiązywanie kontaktu z psem

Dzieci przełamują lęk przed psami, stosuje się ćwiczenia mające na celu pogłębienie więzi emocjonalnej między dzieckiem a psem.

4. Ćwiczenia edukacyjne

 Gry i zabawy pozwalają na naukę i utrwalanie wielu pojęć np.. kolorów, wielkości, liczb, pojęcia różnicy i podobieństwa itp.

5. Zwiększenie wrażliwości słuchowej

 Odgłosy towarzyszące zabawie z psem, a także zaaranżowane celowo sytuacje, pozwalają na naukę koncentrowania się na zmyśle słuchu oraz uwrażliwiania tego zmysłu. Zwiększenie zasobu reakcji głosowych oraz słownictwa biernego i czynnego. Można osiągnąć lepsze rozumienie słów związanych z człowiekiem, otoczeniem i psem, dziecko uczy się i powtarza nowe słowa, które poznało w nowej dla siebie sytuacji.

 6. Aktywność twórczą


Spotkania te odbywały się w godzinach popołudniowych, we wszystkie wtorki listopada w ramach „Pilotażowego programu dogoterapii”. Realizacja tych zajęć była możliwa dzięki absolwentce naszego przedszkola, Pani Beacie Brymora, prezesa Mars Polska, która była ich sponsorem. W zajęciach uczestniczyło 17 dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego, u których nie było medycznych przeciwwskazań (typu alergia na sierść) do udziału w tego typu terapii. Uczestnicy podzieleni byli na trzy grupy, co umożliwiło im częstszy kontakt z psem.

 

Słowa podziękowania kierujemy naszemu dobroczyńcy, Pani Beacie Brymora, która sfinansowała tego typu zajęcia, a także Pani Iwonie Nowak, dogoterapeutce, prowadzącej zajęcia wraz z psem „Sami"

A A A
05.12.2016
godz.20:04

Zapisz się na newsletter

kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość