przejdź do Sochaczew.pl
172541 odwiedzin

Sprawozdanie z realizacji projektu

A A A

Jagódki i Misie z Miejskiego Przedszkola Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Sochaczewie wraz ze swoimi ciociami: Joanną Bytniewską, Renatą Fryt, Ewą Kawiak i Moniką Lankiewicz we wrześniu 2018 r. przystąpiły do projektu „Piękna Nasza Polska Cała”. Udało nam się wykonać 18 z 20 zadań:

1)     09.11.2018 r. o godz. 11.11 odśpiewaliśmy 4 zwrotki Hymnu Polski wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 w Sochaczewie oraz harcerzami drużyny „Koniczyna”, tym samym biorąc udział w biciu rekordu w ilości osób śpiewających Mazurka Dąbrowskiego w całej Polsce.

2)     27.11.2018 r. odbyły się zajęcia otwarte z rodzicami, którzy mogli obserwować nasze zabawy edukacyjno-kształcące, popisy aktorsko-recytatorskie i wokalno-taneczne, a także czynnie uczestniczyć w tym spotkaniu: zabawach ludowych czy śpiewaniu Hymnu Narodowego. 

3)     7.11.2018 r. zaprosiliśmy wszystkie dzieci, panią Dyrektor, grono pedagogiczne oraz pracowników przedszkola na akademię "Jestem przedszkolakiem - małym Polakiem", podczas której Jagódki i Misie pięknie wyśpiewały, wyrecytowały i wytańczyły całą swoją miłość do Polski. Odśpiewaliśmy wspólnie cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Wszystkie dzieci przybyły na to spotkanie w galowych lub biało-czerwonych strojach.

4)     Nauczyliśmy się również piosenki „Serce dla Polski”, którą niejednokrotnie prezentowaliśmy przed szerszą publicznością: podczas zajęć otwartych, akademii „Jestem przedszkolakiem – małym Polakiem”, na II Konkursie Wokalnym Piosenki Patriotycznej „Polskie Drogi” w SCK oraz szkolnym konkursie pieśni patriotycznej „Dla Niepodległej” w SP2, gdzie zajęliśmy III miejsce w kategorii klas 0-3.

5)     Kolejnym punktem realizacji projektu było nauczenie dzieci tańca ludowego „Kaczok”, który zaprezentowaliśmy podczas uroczystej gali oraz „Trojaka” i „Szota”.

6)     Jagódki i Misie poznały 3 wiersze o tematyce patriotycznej: „Flaga”, „Ojczyzna” i ”Jedenasty listopada”, które również zaprezentowały na akademii.

7)     Wykonaliśmy kącik patriotyczny z zasobów prywatnych nauczycielek oraz z prac plastycznych dzieci (flagi Polski, flagi papieskie, Herb Sochaczewa, Herb Warszawy, Herb Polski, kwiaty biało-czerwone, kotyliony patriotyczne, kontur Polski).

8)     Dzieci z rodzicami wykonały pracę plastyczną pt. „Strój ludowy naszego regionu”. W związku z dużym zainteresowaniem praca składała się z dwóch części. Z kolorowych serwetek powstała Łowiczanka i Łowiczak.

9)     Nauczyliśmy też dzieci zabaw ludowych „Moja koza beczy” i „Mam chusteczkę haftowaną”; pierwszą z nich zaprezentowaliśmy na zajęciach otwartych, zapraszając rodziców do wspólnej zabawy.

10)  „Według przepisu Babci lub Dziadka” - Nasz rejon charakteryzuje się dużą ilością sadów owocowych, dlatego 25.10.2018 r. udaliśmy się do przetwórni „Ideal-Sad” znajdującej się w Rybnie. Otrzymaliśmy tam pyszne, świeże jabłka, które wykorzystaliśmy do zrobienia szarlotki według przepisu naszej babci Ewy. Przedszkolaki piekły również jabłka z cynamonem oraz przywiezione jabłka z sadu przerobiły na sok jabłkowy.

11)  Dzięki uprzejmości taty jednego z wychowanków powstała prezentacja multimedialna o naszej miejscowości (historia, ciekawostki) – „Na skrzydłach historii” z wykorzystaniem prywatnych zdjęć nauczycielek.

12)  Wysłaliśmy pocztówkę do pani Ludmiły Fabiszewskiej - autorki projektu. Była to widokówka naszego miasta Sochaczewa. Kupiliśmy, napisaliśmy serdeczne pozdrowienia i udając się na pocztę z emblematami patriotycznymi, wysłaliśmy kartkę.

13)  Kartki do bohaterów Powstania Warszawskiego także zostały wysłane. Jedna powędrowała drogą elektroniczną, drugą przedszkolaki wraz ze swoimi rodzicami wrzuciły do skrzynki pocztowej.

14)  Zorganizowaliśmy konkurs plastyczny dla dzieci z rodzicami pt. „Moja mała Ojczyzna”, którego rozstrzygnięcie odbyło się podczas zajęć otwartych 27.11.2018 r. Pani Dyrektor Monika Radwańska-Komosa wręczyła uczestnikom nagrody oraz dyplomy.

15)  W naszym przedszkolu odbył się również Dzień Mody Patriotycznej. W tym dniu królował kolor biało-czerwony. Dzięki uprzejmości rodziców powstało wiele ciekawych zestawów modowych.

16)  W naszym ogrodzie przedszkolnym posadziliśmy Drzewko Pamięci. Dąb otrzymaliśmy od zaprzyjaźnionego leśniczego.

18)  "Szlakiem historii" - Misie i Jagódki wyruszyły na wycieczkę, której celem było poznanie zabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego, architektury i tradycji Sochaczewa. W ramach realizacji zadania przedszkolaki odwiedziły m.in.:

- Liceum Ogólnokształcące im. F. Chopina, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający uczniów biorących udział w walkach w czasie wojny,

- cmentarz żydowski,

- cmentarz komunalny, gdzie Misie i Jagódki odwiedziły groby nieznanego żołnierza, grób Ignacego Garbolewskiego i Feliksa Kozubowskiego,

- ruiny zamku Książąt Mazowieckich,

- park im. Ignacego Garbolewskiego po renowacji oraz znajdujący się tam dworek będący obecnie siedzibą Szkoły Muzycznej,

- park w Żelazowej Woli, w którym dla naszych przedszkolaków odbyła się lekcja muzealna pt. "O czym szumisz Utrato?" oraz dom, w którym urodził się Fryderyk Chopin.

20)  Zawody sportowe „Biało-czerwoni” - były to prawdziwe igrzyska międzyprzedszkolne, w których brała udział prawie setka dzieci: przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola Diecezji Łowickiej im. Św. Aniołów Stróżów w Sochaczewie, klasa 0 ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Sochaczewie oraz oczywiście organizatorzy tej imprezy - Jagódki i Misie z naszego przedszkola. Goście przyjęli nasze zaproszenie do udziału w zawodach w ramach współpracy i przyjaźni między placówkami. Całe spotkanie odbyło się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej Nr 2, dzięki uprzejmości Dyrektora - pana Dariusza Kosińskiego.

Dodatkowo Misie i Jagódki w ramach projektu podjęły również inne działania:

1)     wykonaliśmy na zajęciach Herb Sochaczewa i Polski,

2)     18 października w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Sochaczewie, gdzie mieszczą się filialne oddziały naszego przedszkola odbyła się Zumba Biało-Czerwona. Na imprezę przybyła prawie setka dzieci: Jeżyki z zaprzyjaźnionego Niepublicznego Przedszkola Diecezji Łowickiej im. Św. Aniołów Stróżów w Sochaczewie, dzieci z klasy 0 ze Szkoły Podstawowej nr 2, Misie i Jagódki z naszego przedszkola. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2, pan Dariusz Kosiński przywitał przedszkolaków quizem, w którym na wszystkie pytania odpowiedzi brzmiały 100 albo biało-czerwona, natomiast zumbę poprowadziła pani Martyna Brzezińska - instruktor sportowy.

3)     Postanowiliśmy dowiedzieć się jak najwięcej:

- o naszym kraju; posłużyła nam do tego gra edukacyjna przyniesiona przez naszego kolegę Bartka. Była to mapa Polski, na której po naciśnięciu odpowiedniego znaczka pojawiały się ciekawe informacje o miastach i regionach Polski. Na końcu zabawy można było sprawdzić ile informacji udało nam się zapamiętać.

- o naszym województwie; była to zabawa wspólnie z programem edukacyjnym EduSense "Uczymy Dzieci Programować" w ramach Code Week 2018. Poznaliśmy mapę województwa mazowieckiego, jego najciekawsze miasta, miejsca i zabytki, sami je rysowaliśmy i kolorowaliśmy oraz kodowaliśmy skrypt wycieczki po województwie.

- o naszej miejscowości; to także była wspólna zabawa z UDP. Przestudiowaliśmy dokładnie mapę Sochaczewa, przygotowaliśmy rysunki ciekawych i znanych miejsc miasta i okolicy. Następnie przy ich pomocy stworzyliśmy "dywanową" mapę, każdy wszedł w rolę przewodnika i sam programował skrypt wycieczki po Sochaczewie za pomocą strzałek kierunkowych.

  

Zapisz się na newsletter

kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość