przejdź do Sochaczew.pl
153299 odwiedzin

„Ćwiczyć każdy może” nawet „KOZA”- SPAT 2014

A A A

„Ćwiczyć każdy może” nawet „KOZA”- SPAT 2014

 

W okresie wychowania przedszkolnego u dzieci następuje intensywny wzrost i kształtują się ich najważniejsze sprawności ruchowe. U dziecka w wieku przedszkolnym obserwuje się dużą potrzebę ruchu. Zdolności aktorskie, pamięciowe i muzykalne Jagódek oraz właśnie potrzeba ruchu były inspiracją do stworzenia przedstawienia teatralnego. „Koza” to tytuł musicalu z jakim Jagódki wystąpiły na XX Jubileuszowych Ogólnopolskich Sochaczewskich Prezentacjach Teatralnych 2014. Tegoroczna edycja była przede wszystkim formą teatralnej zabawy. „Koza to widowisko – połączenie sztuki i ruchu oraz muzyki i tańca, który świetnie ćwiczy precyzję ruchów. Można zatem śmiało powiedzieć, że musical połączył rozwój fizyczny dzieci z rozwojem duchowym. Małe Jagódki „Kózki” brykały, skakały, wyginały się przy wierszach „Dwie kozy” L.J. Kerna, „Dość mało kozia koza” Agnieszki Frączek i „Skakanka” („Żeby kózka nie skakała...”) j. Tuwima.

Całą aktywność i radość pomogła dzieciom wyzwolić muzyka i układy ruchowe opracowane i stworzone przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA (Piosenki i zabawy muzyczne wspierające rozwój dzieci w przedszkolu) (Anna Jędryka, Agnieszka Kaczmarczyk, Małgorzata Wojtkowiak).

Dzieci ilustrując ruchem słowa wierszy i piosenek, oraz odtwarzając ruch do układów muzycznych pokazały swoistą gimnastykę i zdolności ekspresyjne ciała, które w tym przypadku stało się też narzędziem wypowiedzi.

I tak jak kozy w wierszach i piosenkach np.: „skakały, skakały, wciąż się wyginały”, „skubały trawę”, „wieszały pranie”, „żabką pływały”, „jeździły na rowerze”, „pasły się na łące”, czy nawet „grały na bałałajce”, dzieci z radością rozwijały poszczególne grupy mięśniowe, doskonaląc motorykę dużą, czyli ogólną sprawność ruchową. Na scenie zatem było bieganie, skakanie obunóż, na jednej nodze, zabawy z piłkami, robienie skłonów, czworakowanie, przeciąganie, cwałowanie, robienie „rowerka”, tańczenie, „brykanie” itp. A że było to na podstawie żartobliwych wierszyków recytowanych przez dzieci i piosenek śpiewanych przez nie „na żywo”, śmiesznych układów choreograficznych i wesołej muzyki, dzieci na pewno zapamiętają, ze ruch to przyjemność.

Jagódki były najmłodszymi uczestnikami konkursu i dostały Nagrodę SPAT. Śmiało można zatem powiedzieć, że to wielki sukces artystyczny naszych 4-letnich przedszkolaków i zaliczyć nasz musical (przygotowania, próby i sam występ) do projektu MEN i ORE pt. „Przedszkole w ruchu”.

„Ćwiczyć każdy może”, a więc skakać też. Parafrazując zatem słowa poety J. Tuwima, wszyscy wiemy, że kózka skakała i skakała, bo „gdyby nie skakała toby smutne życie miała”. Dlatego niech każdy przedszkolak „skacze ile mu się podoba, niech dorośli zobaczą, jak to się robi!”.

 

My tak zrobimy!- JAGÓDKI

Zapisz się na newsletter

kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość