przejdź do Sochaczew.pl
158346 odwiedzin
W internecie może być bezpiecznie

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Jego głównym celem jest propagowanie odpowiedzialnego korzystania z zasobów dostępnych w sieci, dbanie
o cyfrowe bezpieczeństwo, unikanie potencjalnych zagrożeń wynikających z korzystania z internetu. 


Ferie w przedszkolu nie przeszkodziły w zorganizowaniu zajęć i zabaw związanych z tym tematem. Na zajęciach przeprowadzonych według scenariusza "W internecie może być bezpiecznie" - Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego EduSense "Uczymy Dzieci Programować" - dzieci ze starszych grup zdefiniowały czym jest internet, do czego służy
i jak niego mądrze korzystać. Zajęcia zostały wzbogacone o elementy kodowania według  "Kodowanie na dywanie" A. Świć i naszych własnych pomysłów. 

Działania z "bezpiecznym internetem" rozpoczęliśmy 5 lutego. Na dobry początek odkodowaliśmy słowo internet, wykorzystując kafle i matę Mistrzów Kodowania Junior, utrwalając przy tym zapis graficzny wybranych liter i cyfr.
Dzieci wypowiadały się o korzyściach i zagrożeniach związanych
z poruszaniem w sieci; była prawdziwa burza mózgów. Następnie podzieleni na dwa zespoły rysowaliśmy na papierowych kółeczkach symboliczne dobre zachowania w sieci i takie, których należy unikać. Obrazki znalazły się na macie i  zadaniem dzieci było utworzenie kodu, który będzie instrukcją pokonania drogi od startu do stopu. Kod musiał spełniać jeden warunek;  droga powinna prowadzić przez obrazki przedstawiające pozytywne zachowania związane z korzystaniem
z internetu i omijać te negatywne.

Dzieci poznały film "Papla" z serii "Owce w sieci" i zapoznały się z Neciem - przyjaznym robotem i ze stroną www.necio.pl. Jako praca dodatkowa dla chętnych było narysowanie robota Necia na papierze kolorowymi kredkami, lub praca w aplikacji Scratch Junior, gdzie dzieci projektowały roboty i tworzyły animacje. 
W ostatni dzień naszych działań udało nam się rozkodować z podanych koordynatów i ułożyć duży obraz tabletu na macie MKJ oraz porozmawiać o tym do czego może służyć tablet i jak z niego mądrze korzystać. Chętne dzieci odtworzyły ten sam wzór na podstawie kart pracy - kratownicy, odczytując zakodowane informacje za pomocą symboli graficznych. 
A na koniec każdego zajęcia i zabaw z programowaniem i kodowaniem, żeby już nie myśleć tyle o tym internecie :), ruszaliśmy do ogrodu przedszkolnego i tam brykaliśmy ile sił  na świeżym powietrzu.

Zajęcia i zabawy przeprowadziły: Joanna Bytniewska, Monika Lankiewicz. 

  
A A A
07.02.2019
godz.00:06

Zapisz się na newsletter

kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość