przejdź do Sochaczew.pl
172534 odwiedzin
PROJEKT EDUKACYJNY „WĘDRUJĄCA KSIĄŻKA” BIEDRONKI 

W roku 2016/2017 w grupie BIEDRONKI realizujemy ogólnopolski projekt edukacyjny „Wędrująca książka”.

 

Projekt „Wędrująca książka” ma za zadanie popularyzować czytelnictwo, przedstawiać jego aspekty i walory, a także ma pozyskiwać młode pokolenie do tego by stawało się ono aktywnym odbiorcą dzieł stworzonych i tych, co mają powstać.

Na wybór tematyki projektu wpływ miały następujące czynniki:

  • List otwarty Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który inaugurował piątą edycję projektu „Narodowe Czytanie”. 
  • Kierunek polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2016/2017, który brzmi „Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży. 

Projekt „Wędrująca książka” odnosi się do ” Podstawy programowej wychowania przedszkolnego dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych” i uwzględnia następujące jej obszary:

  • Obszar 3 – Wspomaganie rozwoju mowy oraz innych umiejętności komunikacyjnych dzieci. 
  • Obszar 14 – Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania. 

Cele główne projektu:

– rozwijanie zainteresowań czytelniczych

– rozbudzanie twórczości i fantazji dziecięcej

– rozwijanie kompetencji komunikacyjnych

– wzbogacanie słownika biernego i czynnego

– budzenie szacunku wobec cudzej własności

– nawiązanie ogólnopolskiej współpracy między przedszkolami

 

Czas realizacji projektu: listopad 2016 – marzec 2017

W  ramach  projektu  uczestnicy  pracują  w  10  osobowych  zespołach  w  całej Polsce.

 

Dzieci z grupy BIEDRONKI pod kierunkiem cioć: Justyny Orlik, Klaudii Zientara, stworzyły swoją książkę, która ruszyła w świat i po zakończeniu działań powróci do nas uzupełniona przez inne dzieci, którą wspólnie odczytamy.

 

Pierwszym etapem było wprowadzenie w projekt wychowanków. Zakomunikowanie dzieciom, iż będą tworzyły książki dla innych placówek, wymyślały ciąg dalszy losów bohaterki, oraz rysunkami wypełniały otrzymaną pozycję.

 

Następnie przedszkolaki przystąpiły do stworzenia własnej książki. Dzieci usiadły w kręgu zaproponowały tytuł „PRZYGODA OLI NA CZARODZIEJSKIEJ WYSPIE”, wymyśliły losy głównej bohaterki oraz stworzyły jej obraz. Ozdobiły książeczkę i wysłały do dzieci z grupy ŻABKI  z Przedszkola Niepublicznego Słoneczko z Legnicy.

 

W ramach akcji BIEDRONKI nawiążą współpracę z takimi miastami jak: Piła, Konin, Sosnowiec, Zabrze, Tomaszów Mazowiecki, Żuromin, Radziejów, Legnica, Warszawa.

 

Otrzymaliśmy już pierwszą przesyłkę od dzieci z grupy SKRZATY z Publicznego Przedszkola nr 1 z Radziejowa. Tytuł tej książki to: „Super Ola”. Biedronki wymyśliły dalszą historię opowiadania, stworzyły rysunki i wysłały do kolejnego przedszkola.

CZEKAMY NA KOLEJNE KSIĄŻECZKI!!!

Udział w tym projekcie okazał się „strzałem w dziesiątkę”.  Dzieci chętnie i aktywnie uczestniczą w tworzeniu nowych historii oraz ilustracji do nich. Mają wiele pomysłów, ciekawych propozycji oraz rozwiązań. Traktują to jako świetną zabawę, dzięki której mogą stać się „małymi twórcami”.

 

Gratulujemy i życzymy wielu pomysłów podczas tworzenia kolejnych stron opowiadań oraz  rysunków do nich.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć!

Justyna Orlik

A A A
10.01.2017
godz.15:44

Zapisz się na newsletter

kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość