przejdź do Sochaczew.pl
172528 odwiedzin
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych - Motylki

„Nikt nie jest tak silny,
by nie potrzebował pomocy
i nikt nie jest tak słaby, 
by nie mógł pomóc innym”

 

3 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Temat jest niezwykle ważny w środowisku naszego przedszkola, którego specyfiką jest współdziałanie dzieci zdrowych z niepełnosprawnymi oraz wspieranie dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych w prawidłowym rozwoju.

Dzieci z grupy Motylki w poniedziałek 5 grudnia usłyszały bajkę M. Stoch ,,Przygody myszki Franciszki”, która straciła swój ogonek. Smutna historia zwierzątka uświadomiła nam, że z dysfunkcją nie jest łatwo żyć. Myszka nazywana ,,kaleką”, od której odwrócili się przyjaciele, bo nie mogła biegać tak szybko jak oni postanowiła odmienić swój los. Gdy inne myszki ujrzały, jak pięknie rysuje zaczęły ją podziwiać, zauważyły, że jest wyjątkowa.

Opowieść miała na celu uświadomić dzieciom, że wszyscy jesteśmy inni, a tym samym wyjątkowi. Możemy od siebie wzajemnie wiele się nauczyć, nikt z nas nie jest lepszy ani gorszy.

Podczas zajęć dzieci mogły także poczuć jak trudno jest funkcjonować z niepełnosprawnością. Podczas pracy w parach miały za zadanie przeprowadzić kolegę/koleżankę, którzy mieli zawiązane oczy po torze przeszkód. Dzieci rewelacyjnie sprawdziły się w roli opiekunów i przewodników. Podczas zabawy dostrzegły także, że zawiązane oczy - brak zmysłu wzroku wzbudził w nich lęk i poczucie zagrożenia.

Celem zajęć było uwrażliwienie dzieci na problemy osób z dysfunkcjami, rozbudzanie poczucia empatii, tolerancji.  Podczas naszych zajęć i wspólnych zabaw widać, jak wiele sukcesów i korzyści przynosi nasza przedszkolna działalność integracyjna. Dzieci współdziałają ze sobą, mimo różnic w zachowaniu, wyglądzie zewnętrznym. Rozumieją jak ważna jest pomoc osobom z dysfunkcjami, są wrażliwe na problemy innych. Działają zgodnie w zabawach, pracy grupowej, potrafią się przyjaźnić, wspierać, pomagać.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Naszym wychowankom i ich rodzicom życzymy wiele wytrwałości w pokonywaniu trudności, cierpliwości w dążeniu do swoich celów i marzeń. Pełnych miłości i zrozumienia osób wokół siebie, aby każdy nowy dzień malował uśmiech na Waszych twarzach :)

Wychowawcy, pedagog i personel grupy ,,Motylki”

A A A
05.12.2016
godz.15:14

Zapisz się na newsletter

kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość